Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından Düzenlenen “Uluslararası Adli Yardım Konusunda Ülkelerdeki Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar & Karşılaşılan Güçlükler ve Çözüm Yolları” konulu Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şûrası
26 Ekim 2023, Perşembe


    Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılıkları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla daimi bir istişare ve çalışma mekanizmasının oluşturulmasını hedefleyen “Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şûrası” Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının ev sahipliğinde 22-26 Ekim 2023 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenmiştir.

    “Uluslararası Adli Yardım Konusunda Ülkelerdeki Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar & Karşılaşılan Güçlükler ve Çözüm Yolları” temalı Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şûrasına;

    Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Kamran Aliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Berik Assylov, Kırgız Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Zulushev Kurmankul, Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Nigmatilla Yuldashev ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Sarper Altıncık ile alanlarında uzman savcılardan oluşan beraberlerindeki heyetler, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Kubanychbek Omuraliev, Uluslararası Savcılar Birliği Genel Danışmanı Sayın Shenaz Muzaffer ve Yönetici Müdürü Sayın Janne Holst Hübner ile  yerli ve yabancı katılımcılar iştirak etmişlerdir.

    Türkiye Yüzyılı olarak idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız 2023 yılında Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şûrasının Ankara’da düzenlenmesi tarihi bir öneme sahiptir.

    Bu önemli toplantıda, Türk Devletleri Teşkilatına üye devletlerin uluslararası adli yardım konusundaki yasal düzenlemeleri ve adli yardım çerçevesinde uygulamada karşılaşılan güçlükler ile çözüm önerileri tartışılıp değerlendirilmiştir. 

    Kamuoyuna saygı ile duyurulur.