Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin’in Uluslararası Savcılar Birliğinin 27. Yıllık Konferansı ve Genel Kurul Toplantısına Katılımları
03 Ekim 2022, Pazartesi


     Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin, Gürcistan Başsavcısı Sayın Irakli Shotadze’nin davetine icabetle 25-29 Eylül 2022 tarihlerinde Tiflis’te düzenlenen “Uluslararası Savcılar Birliğinin 27. Yıllık Konferansı ve Genel Kurul Toplantısına” Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Dr. İlknur Altuntaş ile birlikte katılmışlardır.

       “Ceza Adaleti Sistemlerini Yeniden Şekillendiren Küresel Olaylar” konulu Konferansın “Ceza Adaleti Sistemlerinde Dijital Dönüşüm” başlıklı 1. Çalıştay oturumunda Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Dr. İlknur Altuntaş “Türkiye'nin Ceza Adaleti Sisteminde Dijital Dönüşümü, Türkiye’nin e-Adalet Sistemi-UYAP” konulu sunum yapmışlardır. Türkiye’deki UYAP uygulaması hakkında yapılan sunum sonrasında katılımcılar tarafından olumlu geri dönüşler alınmış, çok sayıda katılımcı tarafından ülkemizin e-adalet konusundaki iyi uygulama örneklerinden ve tecrübelerinden istifade etmek istedikleri ifade edilmiştir.

       Sayın Şahin, Tiflis’te ayrıca Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Gürcistan, İngiltere ve İsviçre Başsavcılarının yanı sıra Eurojust Başkanı ve Uluslararası Savcılar Birliğinin Genel Sekreteri ve Yönetici Müdürü ile de ikili görüşmeler yapmışlardır. Yapılan ikili görüşmelerde 2-5 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan  “Uluslararası Savcılar Birliğinin 1. Avrupa Bölgesel Konferansı”na ilişkin bilgilendirmeler yapılarak Bölgesel Konferansa davet edilmişlerdir. Konferans sırasında açılan stantta teması “Dijitalleşme Çağında Etkin Soruşturma” olarak belirlenen Uluslararası Savcılar Birliğinin 1. Avrupa Bölgesel Konferansına ilişkin tanıtım broşürleri katılımcılara takdim edilmiştir.

 

       Kamuoyuna saygıyla duyurulur.