EN
logo
EN
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir ŞAHİN'in “Türk Dili Konuşan Devletler Başsavcılar Şurasının İlk Toplantısına” Katılımları
04 Kasım 2021

          Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Kamran Aliyev’in davetine icabetle 31 Ekim-3 Kasım 2021 tarihleri arasında Bakü’de düzenlenen “Türk Dili Konuşan Devletler Başsavcılar Şurasının İlk Toplantısına” Yargıtay Cumhuriyet Savcıları Bahattin Azizağaoğlu, Dr. İlknur Altuntaş,  Mutahhar Keleşoğlu ve Ayşegül Ersen ile birlikte katılım sağlamışlardır.
        Türk Dili Konuşan Devletlerin Başsavcılıkları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla daimi bir istişare ve çalışma mekanizmasının oluşturulmasının önemi hususunda aynı görüşü paylaşan Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Kamran Aliyev’in girişimleri ile başlatılan süreç sonucunda; 1 Kasım 2021 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Kurmankul Zuluşev, Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Nigmatilla Yuldoşev ve Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcı Birinci Yardımcısı Sayın  Berik Asilov’un katılımları ile Türk Dili Konuşan Devletler Başsavcılar Şurasının Kuruluş Belgesi Bakü’de imzalanmıştır. Kuruluş Belgesinin imza törenine Uluslararası Savcılar Birliği Başkanı Sayın Cheol-Kyu Hwang ve heyeti ile Türk Konseyi yetkilileri de iştirak etmişler, Macaristan temsilcisi gözlemci sıfatı ile katılmışlardır.
        Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan video mesajlarıyla, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev yazılı mesajlarıyla Başsavcılar Şurasının kuruluşuna ilişkin Birinci Şura Toplantısını onurlandırmışlardır.
             Sayın Şahin, Bakü’de ayrıca Uluslararası Savcılar Birliği (IAP) Başkanı Sayın Cheol-Kyu Hwang ve heyeti ile görüşmeler yapmışlar ve 2023 yılının Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenecek olan  “Uluslararası Savcılar Birliğinin 10. Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı”nın organizasyonuna ilişkin konuları değerlendirmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2023 yılında IAP Bölgesel Konferansı'nın Türkiye'de düzenlenmesi tarihi bir öneme sahip olup, 10. Bölgesel Konferans için önerilen tema “Dijitalleşme Çağında Etkin Soruşturma” olarak belirlenmiştir. 
          Ayrıca Sayın Şahin, Bakü ziyareti kapsamında Türk Konseyi yetkililerinin yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı, Kırgız Cumhuriyeti Başsavcısı ve  Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcısı ile ikili görüşmeler yaparak görüş alışverişinde bulunmuşlardır.
                Saygıyla duyurulur.
 

Basın-Yayın

Duyurular

Haberler