EN
logo
EN
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin’in St. Petersburg’da düzenlenen “Avrupa Ülkeleri Başsavcılar Konferansına” katılımları
12 Temmuz 2021

            Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin, Rusya Federasyonu Başsavcısı Sayın Igor Krasnov’un davetine icabetle 6-9 Temmuz 2021 tarihlerinde Rusya Federasyonu’nun Saint Petersburg şehrinde düzenlenen “Avrupa Ülkeleri Başsavcılar Konferansına” Yargıtay Cumhuriyet Savcıları Sayın Bahattin Azizağaoğlu ve Sayın Dr. İlknur Altuntaş ile birlikte katılım sağlamışlardır.

            Rusya Federasyonu Başsavcılığının, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Savcılar Birliği ile birlikte düzenlediği “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki Gereklilikler Işığında Bireysel Hakların ve Kamu Yararının Korunması” konulu Konferansa; Azerbaycan Başsavcısı, Belarus Başsavcısı, Ermenistan Başsavcısı, Hırvatistan Başsavcı Vekili, Kıbrıs Rum Kesimi Başsavcısı, Yunanistan Başsavcı Vekili, İtalya Başsavcısı, Kazakistan Başsavcısı, Kırgızistan Başsavcısı, Kuzey Makedonya Başsavcısı, Sırbistan Başsavcı Vekili, Slovakya Başsavcısı, Slovenya Başsavcısı, Tacikistan Başsavcısı, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakan Yardımcısı ve Özbekistan Başsavcısının yanı sıra Uluslararası Savcılar Birliği Başkanı ve Genel Sekreteri, Avrupa Konseyinden Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü Genel Müdürü, Avrupa Savcıları Danışma Konseyi Başkanı (CCPE), Avrupa Adaletin Etkinliği Komisyonu Başkanı (CEPEJ), Venedik Komisyonu Başkan Yardımcısı, Venedik Komisyonu Rusya temsilcileri katılım sağlamışlardır.

            Rusya Federasyonu Başsavcısı Sayın Krasnov ve heyeti ile ikili görüşme yapılarak Rusya Federasyonu Başsavcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı arasında Mutabakat Zaptı imzalanması hususu kararlaştırılmış ve Sayın Şahin tarafından Başsavcılığımızca hazırlanan Taslak Mutabakat Zaptı incelenmek üzere toplantı sırasında takdim edilmiştir.

            Uluslararası Savcılar Birliği Başkanı ve Genel Sekreteri ile ikili görüşmeler yapılmış ve Uluslararası Savcılar Birliğinin 10. Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansının 2023 yılının Mayıs ayında İstanbul’da yapılması konusunda teklif dosyası takdim edilmiştir.

            Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Azerbaycan Başsavcılığı ortak girişimiyle oluşturulması öngörülen Türk Dili Konuşan Ülkeler Başsavcılar Şurasının kuruluşuna ilişkin taslak belge üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.

            Özbekistan Başsavcısı Sayın Nigmatilla Yoldaşev tarafından iki ülke savcılık makamları arasında işbirliğinin geliştirilmesine katkılarından dolayı Sayın Şahin’e “madalya” takdim edilmiştir.

            Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin, Avrupa Ülkeleri Başsavcılar Konferansının İkinci Oturumunda CM/REC (2012)11 Sayılı Tavsiye Kararı Çerçevesinde “Ceza Adalet Sistemi Dışında Cumhuriyet Savcılarının Rolü” konusunda sunum yapmışlardır.

            Sayın Şahin, St. Petersburg Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmişler;  geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden St. Petersburg Başkonsolosu Mehmet Ferhan Yorulmaz için başsağlığı dileğinde bulunmuşlar ve taziye defterini imzalamışlardır.

            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 


Basın-Yayın

Duyurular

Haberler