EN
logo
EN
TÜRKİYE CUMHURİYETİ YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISI SAYIN BEKİR ŞAHİN’İN AZERBAYCAN CUMHURİYETİNİ ZİYARETLERİ
07 Haziran 2021

             Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Kamran Aliyev’in davetine icabetle 29 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihlerinde Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin’in heyetinde Yargıtay Cumhuriyet Savcıları Sayın Ömer Kara, Sayın Dr. İlknur Altuntaş, Sayın Turan Kuloğlu ve Sayın Salih Ay yer almıştır.

             Ermenistan’ın 27 Eylül 2020 tarihinde başlattığı saldırılar karşısında Azerbaycan tarafından işgal altındaki topraklarının kurtarılması amacıyla icra edilen harekâtın başarıyla tamamlanması ve kazanılan zafer sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin’in gerçekleştirdiği ilk resmi yurtdışı ziyareti olmuştur.

             Ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde “Tek Millet İki Devlet” şiarını temel edinen iki dost ve kardeş ülke arasındaki mevcut hukuki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi değerlendirilerek  karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Azerbaycan Başsavcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla 16 Mart 2015 tarihli Mutabakat Zaptının yerine geçmek üzere 31 Mayıs 2021 tarihinde yeni bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Sayın Şahin, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı ile güçlü işbirliğinin ve dostane ilişkilerin nişanesi olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Aliyev tarafından “madalya” ile onurlandırılmışlardır.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığının ortak girişimi ile Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyesi ülkelerin Başsavcılık Makamları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Türk Konseyi üyesi ülkelerin Başsavcılık Makamları arasında daimi bir istişare ve çalışma imkanı oluşturmak amacıyla “Türk Konseyi Üyesi Ülkelerin Başsavcılar Şurasının” taslak kuruluş belgesi metni üzerinde müzakereler yapılmıştır.

              Ziyaret sırasında Sayın Şahin ve heyeti Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından kabul edilmişler, Azerbaycan Yargıtay Başkanı Sayın Ramiz Rzayev ve Adalet Bakanı Sayın Fikrat Mammadov ile görüşmeler yapmışlardır. Program kapsamında  Gence Şehir Savcılığı ziyaret edilmiş ve 44 gün süren Karabağ savaşında Ermeniler tarafından sözde askeri tesis olduğu iddiası ile  2020 yılı Ekim ayı içerisinde dört kez balistik füze saldırısı yapılan ve bu saldırılar sonucunda 26 sivil vatandaşın öldüğü ve 142 kişinin yaralandığı yerlerin Gence Şehir merkezinde sivillerin yerleşim alanı olduğu görülmüştür.

                Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Basın-Yayın

Duyurular

Haberler