Onursal Başsacıvekillerimiz
Yönetim 20 Nisan 2016

Mehmet EKMEKÇİ

(31.05.2011 - 24.03.2016)

 

22.04.1951 tarihinde Aydın/Ortaklar’da doğmuştur. Söke Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1977 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Diyarbakır’da yedek subay olarak yapmıştır.

 

Aydın hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Ekmekçi; sırasıyla Kilis Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği, Başkale, Çameli Hâkimliği, Hınıs, Sungurlu, Nazilli ve Tekirdağ Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunan Ekmekçi, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

10.09.2003 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Ekmekçi, halen Yargıtay Beşinci Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından, Cumhurbaşkanı’nca 05.05.2011 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiş ve 31.05.2011 tarihinde görevine başlamıştır. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı’nca 18.05.2015 tarihinde tekrardan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir.

 

KUBLAY ÖZKAN
( 31.05.2007 - 30.05.2011 )

11.06.1948 tarihinde İzmir?de doğmuştur. İzmir Özel Türk Kolejini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Doğubayazıt?ta yedek subay olarak yapmıştır.

İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Özkan; sırasıyla Akçadağ Hakim Yardımcılığı, Çameli, Aydın-Yenipazar Hakimliği, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Fethiye Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

04.02.1999 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Kublay Özkan, Yargıtay Sekizince Ceza Dairesi Üyesi iken Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 31.05.2007 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir. İngilizce bilen Özkan, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

ABDURRAHMAN YALÇINKAYA
( 21.06.2004 - 20.05.2007 )

10.3.1950 tarihinde Şanlıurfa'da doğmuştur. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Tuzla'da kısa dönem olarak yapmıştır.

Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Yalçınkaya; sırasıyla Acıpayam ve Bulanık Hakimliği, Gürün Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Gürün Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı, Silifke Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

14.04.1998 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay Yedinci Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından, Cumhurbaşkanı tarafından 21.06.2004 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiş, bu görevini sürdürmekte iken Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı'nca 01.05.2007 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiş ve 21.05.2007 tarihinde görevine başlamıştır. İngilizce bilen Yalçınkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

EROL ÖCAL
( 03.07.2000 - 20.06.2004 )

01.04.1940 tarihinde Korkuteli'nde doğmuştur. Antalya Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1962 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Artvin'de yedek subay olarak yapmıştır.

Antalya hakim adayı olarak mesleğe başlayan Öcal; sırasıyla Yüksekova ve Viranşehir Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Kızılcahamam Cumhuriyet Savcılığı, Sungurlu, Burdur ve Adapazarı Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimliği, Adalet Bakanlığı İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

23.6.1987 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen ve bir dönem Yargıtay Genel Sekreterliği de yapmış olan Erol Öcal, Üçüncü Ceza Dairesi Üyesi İken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 08.06.2000 tarihinde Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiştir. Görev süresinin dolması sonunda Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi Üyeliği görevine geri dönen ve yasal yaş sınırı nedeniyle 01.04.2005 tarihinde emekliye ayrılan Öcal, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü mezunu olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

YILMAZ ALASU
( 02.07.1992 - 02.07.2000 )

1941 yılında Karamürsel'de doğmuştur. Ankara Gazi Lisesini bitirmiş ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1965 yılında mezun olduktan sonra, Erzincan Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan ALASU, sırasıyla; Torul, Selendi, Kula ve Yalova Cumhuriyet Savcılığı ile Tekirdağ ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur.

"Ateşli Silahlar ve Bıçaklar", "İcra Ceza Suçlan Efrada Suimuamele", "Kalpazanlık", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerine Muhalefet", "Seçim Suçları", "Izrar", "3091 sayılı Kanuna Muhalefet" adlı yayınlanmış eserleri bulunan ve 1986 yılında Yargıtay Üyeliğine seçilen Yılmaz ALASU, Sekizinci Hukuk ve Sekizinci Ceza Dairesi Üyeliği görevlerinde bulunmuş, 17.6.1992 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca seçilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından 26.6.1992'de ilk kez 1996 yılında da ikinci kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiş ve 02.07.2000 tarihine kadar bu görevi yürütmüştür. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 10.03.2005 tarihinde Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilen Alasu, bu görevinde iken yasal yaş sınırı nedeniyle 20.02.2006 tarihinde emekliye ayrılmıştır. İngilizce bilen Alasu, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

HAKKI YAŞAR
( 21.07.1989 - 01.07.1992 )

1927'de Halfeti'de doğmuş olup, evli ve üç çocukludur. Gaziantep Lisesi'ni bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1948'de mezun olmuştur. Askerliğini Ankara ve Çorlu'da Yedek Subay olarak yapan Yaşar, Gaziantep Hakim adayı olarak 19.9.1950' de mesleğe başlamıştır. Daha sonra sırasıyla: Altınözü, Gaziantep Hakimliği, Ankara C.Savcı Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Müşavirliği görevlerinde bulunmuştur. 22.2.1980'de Yargıtay Üyeliğine seçilen Yaşar'ın, Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Adlî Yardımlaşma Sözleşmeleri isimli eserleri bulunmaktadır. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca seçilen adaylar arasından, Cumhurbaşkanı tarafından 21.07.1989 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiş ve 01.07.1992 tarihine kadar bu görevi yürütmüştür. Fransızca bilen Yaşar, görev süresi sonunda 4. Hukuk Dairesi üyesi olarak göreve devam etmiştir.

 

HALÛK YARDIMCI
( 15.06.1987 - 03.07.l989 )

1932'de Diyarbakır'da doğmuştur. Diyarbakır Lisesi'ni bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1955'de mezun olmuştur. Askerliğini Ankara ve Çubuk'ta Yedek Subay olarak yapmış, bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik mesleğine geçmiş ve sırasıyla: Urfa Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği, Manisa Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Burhaniye Cumhuriyet Savcılığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

25.01.1979'da Yargıtay Üyeliğine Seçilen Yardımcı, Beşinci Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından belirlenen adaylar arasından, Cumhurbaşkanınca; 15.06.1987 tarihinde de Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, 15.06.1989 tarihinde de Cumhuriyet Başsavcılığına atanmıştır. 20.01.1997 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

 

İBRAHİM POLAT
( 15.06.1983 - 12.06.1987 )

1927'de Ceyhan'da doğmuş olup, evli, üç çocukludur. İstanbul Pertevniyal Lisesi'ni bitirmiş, Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1950'de mezun olmuştur. Askerliğini Ankara ve Erzurum'da Yedek Subay olarak yapan Polat, 1952'de Osmaniye ilçesinde Hakim adayı olarak mesleğe başlamıştır. Daha sonra sırasıyla: Muş, Kahramanmaraş, İskenderun C.Savcı Yardımcılığı, Aydın Hakimliği, Kozan C.Savcı Yardımcılığı, Hatay Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 18.09.1973'te Yargıtay üyeliğine seçilmiştir. 6. Ceza Dairesi Üyesi iken 15.06.1983'te Cumhurbaşkanınca Yargıtay C.Başsavcıvekilliğine seçilen Polat, 15.06.1987'ye kadar bu görevde kalmış olup, görev süresi dolduktan sonra 4. Ceza Dairesi üyesi olarak görevine devam etmiştir.

 

NADİR YÜZBAŞIOĞLU
( 06.07.1981 - 13.05.1983 )

1926 yılında Tokat'ta doğmuştur. İstanbul Hukuk Fakültesini 1949 tarihinde bitirdikten sonra 28.2.1952 tarihinde Adapazarı C. Savcı Yardımcısı olarak mesleğe girmiş sırasıyla Kelkit C. Savcılığı, Gümüşhane C. Savcı Yardımcılığı, Savcılığı ve Manisa C. Savcılığı görevlerinde bulunmuştur.

18.09.1973 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. 06.07.1981 tarihinde Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Yüzbaşıoğlu, 13.05.1983 tarihine kadar bu görevi sürdürmüştür.


Hakkında

Yönetim

E-Hizmetler

Basın-Yayın

Yargıtay Web&Grafik Tasarım